Zajęczaki.pl

Zające i Króliki

oraz zasady

postępowania z nimi

 

Zając bielak

  • Barwa - Europejskie zające szaraki, które normalnie są brązowe, linieją raz do roku podobnie, jak zające polarne, które z kolei zawsze są białe, ponieważ żyją w regionach prawie przez cały rok pokrytych śniegiem. Tylko niektóre zające zmieniają futro dwukrotnie w ciągu roku. Zając bielak z Ameryki Północnej i Europy, w lecie - mniej lub bardziej brązowy z rudym odcieniem, każdej zimy staje się biały. Linienie jesienne zaczyna się w październiku, powodowane zmianami temperatury, skróceniem długości dnia i coraz większymi opadami śniegu. Czynniki te wpływają na podwzgórze zająca. Gruczoł ten uwalnia wówczas hormony wywołujące linienie. Najpierw uszy i okolice stawów na kończynach, później stopy, całe kończyny, ogon i tylna część zadu pokrywają się na nowo całkiem białymi włosami. Następnie brzuch, nasada uszu, policzki, klatka piersiowa, łopatki i biodra, oraz reszta głowy, które były dotąd brunatno- rude, także stają się białe. Tylko koniuszek uszu pozostaje czarny. W grudniu, 70-90 dni po rozpoczęciu linienia, zające bielaki uzyskują ostatecznie swoją zimową szatę, w kolorze czysto białym, przypominającym płatki śniegu.

  • Ochrona przed zimnem - Włosy tworzące podszerstek także są zmieniane i stają się trójkolorowe: koniec włosa jest biały, środek brązoworudy, a dolna 1/3 jest jasno lub ciemnoszara. To zjawisko homochromii pomaga zającowi w przetrwaniu zimy, pozwalając mu uniknąć drapieżników. Zwierzętom, które wczesne opady śniegu zaskoczyły w trakcie linienia, jako jedyne wyjście pozostaje ukrycie się. Czysto biały kolor sierści umożliwia zającowi utrzymanie temperatury ciała, ponieważ biały kolor odbija ciepło ciała i nie pozwala mu rozproszyć się na zewnątrz. Wiosną, kiedy topnieje śnieg, zwierzęta odzyskują letnią szatę. Linienie wiosenne odbywa się od marca do maja i trwa 50-70 dni. Zwierzę traci stopniowo białe włosy okrywowe i włosy podszerstka o białych końcach. W lecie włos okrywowy jest trzykrotnie, a podszerstek dwukrotnie rzadszy. Zające w letniej szacie mają kolor brunatnorudy, wierzchołek nosa ciemnobrązowy lub czarny, a obrzeża nozdrza - białe. Broda i górna część ogona są białe, ale spód ogona i brzuch przybierają odcień szary.

(Informacje pochodzą z publikacji: "Świat Dzikich Zwierząt" Nr 105 "Zając" ISBN: 83-7213-320-4)

Zając bielak w Google (wyniki)

UWAGA!! Jeśli nie ma wyraźnych przyczyn nie należy zabierać zajączka z jego miejsca. Matka zając zjawia się przy nim jedynie dwa razy na dobę, aby go wykarmić! Jego mama go nie opuściła jeśli siedzi sam, on po prostu na nią czeka!

www.000webhost.com