Legendarny bohater gwiazdą filmową
Bardzo mocno związany z codziennym życiem różnych ludów zając jest bohaterem wielu mitów. Amerykańscy Indianie z plemienia Algonkinów jeszcze dziś wspominają wyczyny wielkiego zająca Nanabhozo, bohatera, który zabił, a następnie wskrzesił swego młodego brata, zanim utworzył stowarzyszenie przywracające zdrowie chorym i oddalające przyszłe choroby od całego plemienia.
Zając jest także bohaterem wielu fantastycznych wierzeń, np. w rejonie Pitou jeszcze do niedawna ludzie-albinosi nazywani byli „ludźmi-ząjącami” i mieli opinię czarowników. Aby odegnać zły los, rzucano kamyk na ślady zająca. Popiół z włosów zająca miał leczyć wszystkie choroby. Wiele popularnych zwrotów jest aluzją do nieufności albo zręczności zwierzęcia: „złapać dwa zające na raz”, „tchórzliwy jak zając”, „spać jak zając pod miedzą”.
Wielu pisarzy w różnych epokach opisywało zasługi zwierzęcia. Ezopa ze Starożytnej Grecji, a znacznie później La Fontaine’a zainspirował zając, którego uwiecznili w swoich bajkach. Najbardziej znana to „Zając i żółw”. Później pisarz angielski Lewis Carroll opisał obłędne
przyjęcie zająca Marcowego i Kapelusznika, jedną z najbardziej zabawnych scen w „Alicji w krainie czarów”.
W połowie XX w. zając stał się znaną na świecie gwiazdą kina amerykańskiego, dzięki Texowi Avery, który nadał Bugsowi Bunny przebiegłość zajęcy. Roger Rabbit zaś jest ostatnio stworzonym królikiem – gwiazdą filmową.